Apdailos medžiagų sąveika su mediena

Mediena pasižymi specialiomis savybėmis, turinčiomis įtakos apdailos operacijoms. Šias savybes būtina įvertinti parenkant apdailos tipą ir būdą. Mediena yra kapiliarinės - porinės struktūros; porų kiekis ir matmenys, o taip pat kapiliarinė skverbtis priklauso nuo medienos rūšies, anatominės sandaros, pjūvio krypties.

Apdailos medžiagos į medieną įsigeria per poras, todėl apdailos medžiagų sunaudojama daugiau. Norint sumažinti sąnaudas, prieš dengiant lakais arba emaliais stambiaporių rūšių medienos paviršiams užpildomos poros, o smulkiaporių - gruntavimas.

Balaninių veislių medienos kapiliarinė skverbtis didesnė, o branduolinių veislių - labai maža (ypač branduolio). Skersai pluošto skverbtis daug kartų mažesnė, negu išilgai pluošto. Todėl, dengiant apdailos medžiagomis tangentinius ir radialinius paviršius, jie sugeria mažai apdailos medžiagos. O išilgine kryptimi, esant atviroms ląstelių ertmėms, sugeriamas didelis apdailos medžiagų kiekis (ypač mažo klampumo medžiagų, pvz.; dažalų tirpalų, balinimo, nusakinirno skysčių ir kt).

Dėl skirtingos kapiliarinės skverbties išilgai ir skersai pluošto paviršius gali nelygiai pasidengti dažais, sudrėkti.

Apdailos metu paviršiniai medienos sluoksniai sugeria padengiamus skysčius ir taip sudrėksta. Vėliau atsiranda mikroplyšiai. Brinkimo ir deformacijų dydis priklauso nuo skysčio dielektrinės skverbties, todėl geriau naudoti skysčius su mažesne dielektrine skverbtimi.

Įvairių medžiagų santykis: celiuliozės, hemiceliuliozės, lignino, o taip pat dervų, terpenų, dažančių ir rauginių medžiagų, medienos cheminėje sudėtyje skiriasi. Šios medžiagos tiesiogiai veikia apdailos operacijų procesus ir turi įtakos jų rezultatams. Dervos, įeinančios į spygliuočių medienos sudėtį, mažina apdailos medžiagų sukibimo su mediena stiprumą. Todėl spygliuočių medieną prieš apdailą būtina nusakinti.

Tanidai lengvai oksiduojasi: su geležies, chromo ir kitų metalų junginiais sudaro spalvotas organines druskas. Ši savybė taikoma spalvinant medieną kandikais.

www.virtuves-baldai.net

http://www.menoerdve.lt/interjeras-interjero-dizainas-namu-interjeras-baldai-paveikslai.htm

 
© 2009 - 2019 www.statybosparama.lt