Medžių veislės - Pušis Eglė Maumedis Kadagys Kiparisas Alksnis Beržas Uosis Ąžuolas Klevas Kriaušė Skroblas
Medienos savybės labai priklauso nuo medžio veislės. Į tai būtina atsižvelgti parenkant dirbiniui medžiagą.

Pušis. Tai labiausiai paplitęs mūsų krašte spygliuotis. Ji dažniausiai auga smėlingose vietose. Įvairiems dirbiniams tinkamiausia 120-180 metų pušis. Smulkesniems darbams galima naudoti ir jaunesnį medį. Pušies medienos spalva nevienoda: viršutinis sluoksnis yra geltonai baltas, o giliau esantys sluoksniai - rusvai rausvi arba net rusvai raudoni. Smėlingose vietovėse išaugusių pušų metinės rievės siauros, mediena tanki, o augančių prie juodžemio - metinės rievės platesnės, mediena šviesesnė ir akytesnė. Išilginio pjūvio rievės sudaro tiesias, beveik lygiagrečias linijas. Dėl taisyklingo metinių rievių išsidėstymo pušis yra skali ir lengvai apdirbama. Be to, ji labai vertinama, nes mažai šakota. Pušis lengvai suklijuojama. Tačiau ji turi ir trūkumų. Pirmiausia pušinę lentą sunku gražiai nuobliuoti, jos paviršius visuomet lieka šiurkštokas. Smailūs bei statūs kampai lengvai nusidaužo ir nutrupa, todėl juos tenka apvalinti. Pušies dirbiniai dažniausiai dažomi aliejiniais dažais.

Eglė paplitusi beveik tiek pat kiek ir pušis. Ji subręsta ir įgyja geriausias mechanines savybes šiek tiek anksčiau už pušį. Eglės mediena balta, turi gelsvą atspalvį, truputį lyg blizganti. Eglė minkštesnė ir šakotesnė už pušį, todėl jos mediena laikoma prastesne. Pušies šakos labiau ovališkos, o eglės - apskritos. Kaip ir pušis, eglė lengvai apdirbama, lengvai suklijuojama ir džiūdama per daug nesideformuoja. Ji pasižymi geromis akustinėmis savybėmis ir dėl to iš jos daromos muzikos instrumentų rezonatorių dėžės.

Maumedis kur kas retesnis medis. Jo mediena sunki, dervinga, bet gražios rudos spalvos. Apdorojama sunkiai dėl dervingumo. Džiovinant atsiranda vidinių įplyšimų. Maumedžio dirbiniai dažniausiai lakuojami nitroceliulioidų lakais. Spiritiniai netinka.


Kadagys. Tai spygliuotis krūmas. Jo stiebo storis gali būti iki 10 cm skersmens, tekstūra plonasluoksnė ir graži, o mediena tvirta, nesunkiai apdirbama, ją lengva poliruoti. Kadangi kamieno skersmuo nedidelis, didesnio ploto gaminiai daromi klijuojant siaurus ruošinius. Be to, šios medienos malonus kvapas gaminyje išsilaiko gana ilgai, dėl ko anksčiau ji buvo ypač vertinama.

Kiparisas. Jo mediena panaši į kadagio, bet pilkesnė ir stambesnio sluoksniuotume. Kipariso mediena neskilinėja ir nepersikreipia.

Alksnis. Blankiai rausvos spalvos mediena. Lengvai apdirbama, nesunkiai nudažoma. Naudojama baldams, pjaustymo darbams ir modeliams, dailylentėms.

Beržas kaip gamybinė medžiaga šiek tiek rečiau naudojamas, tačiau savo kokybe jis pralenkia ir eglę, ir pušį. Šis medis subręsta dvigubai greičiau negu pušis. Beržo medienos spalva gelsvai balta, metinės rievės nežymios. Beržas lengvai ir gražiai apdirbamas, netrapus, tačiau turi trūkumų: ilgai džiūsta, džiūdamas pleišėja ir deformuojasi. Gamybai vartotina tik pakankamai išdžiūvusi beržo mediena. Iš jos pagaminti dirbiniai yra pakankamai tvirti ir gražūs. Iš beržo daroma įrankių rankenos, kirvakočiai, tekinimo dirbiniai. Beržas ypač tinkamas fanerai gaminti.

Uosis vertinamas labiau už beržą. Tai kietas, o kartu ir skalus medis. Karštuose vandens garuose iššutintą uosio medieną lengva lenkti, todėl naudojama lenktoms detalėms gaminti. Mediena šviesi, su kavos atspalviu. Metinės rievės gana ryškios, tamsesnės spalvos ir dažnai vingiuotos formos. Uosį galima gražiai apdirbti, tačiau tai brangus medis (subręsta per 80-120 metų), todėl naudojamas tik vertingiems dirbiniams.

Ąžuolas, sulaukęs 100-200 metų, pasižymi medienos kietumu, sunkumu, stiprumu ir patvarumu. Jo mediena rusvos spalvos, su ryškiomis metinėmis rievėmis ir einančiais iš šerdies spinduliais. Ir rievės, ir šerdies spinduliai labai puošia ąžuolinį daiktą, todėl jų nereikia paslėpti aliejiniais dažais. Ąžuoliniai dirbiniai paprastai lakuojami arba politūruojami.

Klevas. Mediena balta, vienalytė, standi ir kieta, taisyklingai skyla. Ją lengva obliuoti. Klevo mediena naudojama baldų gamybai ir tekinimo bei pjaustymo darbams.

Kriaušė. Mediena rusva, stangri, standi ir sunki. Naudojama pjaustymo darbams, braižymo priemonių gamybai, kadangi džiūdama mažai persikreipia.

Skroblas, arba baltasis bukas. Mediena balta, kieta, valkšni, standi ir smulkiasluoksnė. Daugiausia naudojama įrankių gamybai.

Kaukazo riešutas. Mediena gražios rudos spalvos. Lengvai apdirbamas, medieną nesunku poliruoti. Naudojamas brangiems baldams gaminti ir meniško pjaustinėjimo darbams.

 
© 2009 - 2019 www.statybosparama.lt